SIKÇA SORULAN SORULAR & DESTEK

Bu bölümde sizlere firmamız tarafından geliştirilen SAPER betonarme hesap ve çizim programı konusunda bilgiler vereceğiz. Ayrıca günlük hesaplarda kullanabileceğiniz firmamız tarafından yazılan bir takım ufak hesap programlarını bedava olarak kullanımınıza sunacağız.

SAPER betonarme statik ve hesap programı:çubuk ve/veya shell olarak modellendirilen sistemleri sonlu elemanlar kullanarak çözer. Bu sistem bir bina, uzaysal kafes, düzlemsel kafes, kaset döşeme, iki veya 3 boyutlu çerçeve veya tüm bunların karışımı olabilir. Eleman rijitlik matrisleri elemanlardaki tüm kayma, burulma ve rijit uç deformasyonları dikkate alınarak 12*12 olarak kurulur. Kirişlerdeki rijit uçlar dikkate alınarak ankastrelikler hesaplanır. Sistem gerçek anlamda 3 boyutlu çözülür. Deprem hesabı isteğe göre dinamik veya statik analiz olarak yapılır. Betonarme hesaplarda taşıma gücü kullanılır. Tüm kontrollerde ts500/şubat 2000 ve deprem yönetmeliği 2007/temmuz kullanılır. Sistem farklı malzemelerin karışımı şeklinde de olabilir. betonarme, çelik, ahşap v.b.).SAPER programı ne kadar süredir geliştiriliyor?

SAPER programı yaklaşık 30 yıl önce kişisel kullanım amacıyla geliştirilmeye başlanmış ancak bundan 6 ay önceki sürece kadar piyasaya çıkması planlanmamıştır.

Programın yazarının 30 yıllık tecrübesini aktardığı program sonlu elemanlar yönteminin Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığı günden bu yana bu konuda araştırmalar yapmış ve programını bu yönde geliştirmiştir.

SAPER programının en belirgin özelliği nedir?

SAPER programının en belirgin özelliği hesap modülünün gerekli betonarme hesaplarını yapması yanında çok güçlü bir çizim ve detaylandırma modülünü de barındırmasıdır.

Kullanıcının başka bir cad programına ihtiyaç duymadan proje sistem datasını girip hesaplarını bitirdiğinde bütün çizim paftalarının da aynı zamanda hazır olduğu bir sistemdir. Bu SAPER program kullanıcılarını ek çizim araçları gerektirmeden proje datalarını çok daha hızlı ve verimli bir biçimde hazırlamasına olanak sağlamaktadır.

Bedava yayınlayacağınız programlar hangileridir?

Yayınlayacağımız ilk program olarak hızlıca döşeme hesapları yapabileceğiniz SAPER programlarının bir parçasıdır. Moment katsayıları yöntemini kullanan bu programcık hızlıca kontroller yapıp hesap yapmanızı sağlayacaktır. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Yayınlayacağımız ikinci program hızlıca kiriş kesit hesapları yapabileceğiniz SAPER programlarının bir parçasıdır. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

SAPER programlarının ilk sürümü ne zaman yayınlanacak?

SAPER programlarının tahmini piyasaya çıkışı 2014 Mayıs ayı içerisinde ön görülmektedir.

Haberler

04 Şubat, 2016
SAPER Betonarme Statik Hesap ve Dizayn Programının Beta Sürümü için çok yakında yeni sayfamızda aktif olacağız...
25 Temmuz, 2014
Forum sayfamız açılmıştır. Artık daha interaktif biçimde firmamızın bilgi birikiminden faydalanabilirsiniz. Hemen soru sormaya başlamak için tıklayın
10 Eylül, 2013
SAPER betonarme statik programımız ara yüz değiştirme işlemleri tamamlandı.
1 Haziran, 2013
30 yıllık bir birikimin ürünü olan SAPER betonarme statik programımızı firma içi işlerimiz için kullanmaktaydık. Piyasadaki bir takım eksikliklerin giderilmesi için programın piyasaya çıkarma faaliyetlerimiz başlamış bulunmaktadır.